Istnieje możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowani uczniowie będą mogli przystąpić do takiej próby w formie zdalnej w terminach:
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Uczniowie w celu przystąpienia do egzaminu zobowiązani będą pobrać materiały ze strony CKE (www.cke.gov.pl). Materiały do pobrania obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na w/w stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w w/w termiach.
Następnie uczniowie przystąpią do rozwiązania zadań w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę formie, np. korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo).
W próbnym egzaminie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć.
Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, szkoła rozważy możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), mimo tego, że w warunkach zdalnych może być to utrudnione.
Rozwiązania uczniowie będą przesyłać do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu; podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą; w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.
Wszyscy uczniowie zainteresowani przystąpieniem do tegorocznego próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej proszeni są o zgłoszenie takiej gotowości swojemu wychowawcy.