• Zdalny konkurs biblioteczny Jan Paweł II przyjaciel dzieci i młodzieży

          • „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci i młodzieży” – zdalny konkurs biblioteczny dla uczniów klas IV - VIIIRok 2020 jest między innymi rokiem świętego Jana Pawła II, już wkrótce, bo 18 maja przypada 100. rocznica Jego urodzin.
            Drodzy Uczniowie klas IV-VIII serdecznie zapraszam Was do udziału w zdalnym konkursie bibliotecznym na najciekawszą prezentację multimedialną pod tytułem „Jan Paweł II - przyjaciel dzieci i  młodzieży” Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych – klasy IV-VI i VII-VIIISzczegółowy regulamin konkursu znajdziecie na tej stronie w zakładce Biblioteka szkolna/Konkursy, a także pod adresem https://sites.google.com/view/spgalkow/strona-główna/biblioteka-szkolna. Przed przystąpieniem do konkursu warto przypomnieć najważniejsze zasady przygotowywania prezentacji, które również zostaną zamieszczone pod wskazanymi adresami.

                                                                                      Elzbieta Szeleszczyk nauczyciel bibliotekarz

          • 22 kwietnia 2020 DZIEŃ ZIEMI

          • Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

          • Promujemy czytanie w domu – list do Rodziców

          • Szanowni Rodzice!

            Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.
            Na platformie edukacyjnej naszej szkoły https://sites.google.com/view/spgalkow/strona-główna/biblioteka-szkolna zamieszczam krótką prezentację pt. „Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania?, która w przejrzysty sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
            Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
            Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej
            z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

            Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się
            od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza
            i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne
            u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni
            z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów. 
            Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in.
            w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. 

            Wystarczy czytać kilkanaście minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
            Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji „Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania?

            Z wyrazami szacunku
            Nauczyciel bibliotekarz

          • "Rodzinne czytanie w czasie narodowej kwarantanny- fotorelacja"

          • Serdecznie zapraszam do udziału w  szkolnej akcji bibliotecznej pod hasłem "Rodzinne czytanie w czasie narodowej kwarantanny- fotorelacja" Drodzy Czytelnicy, na adres bibliotekazn@gmail.com przesyłajcie zdjęcia z domowego czytania - kto i w jakim otoczeniu znajdzie się na tym zdjęciu, zależy tylko od Waszej pomysłowości. Zaproście do udziału w akcji Wasze rodzeństwo, rodziców, dziadków, ukochane zwierzaki i maskotki. Wiem, że jesteście kreatywni, a Wasza wyobraźnia jest nieograniczona.
            Akcję rozpoczyna zdjęcie czytającej rodziny Państwa Sęklewskich.
            Pozdrawiam. Nauczyciel bibliotekarz

          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

          • „ Nie pozwól, aby smutek tak tobą zawładnął, że zapomnisz o radości zmartwychwstania Chrystusa.”

                                                   Bł. Matka Teresa z Kalkuty

            Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia 
            zatrzymania się nad tym, co Najważniejsze – nad życiem i jego sensem.
            Niech refleksja płynąca z przeżywania tych szczególnych dni przyniesie radość i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Nadzieja na lepsze jutro niech wypełni świąteczny czas.
            Życzymy spokojnych, rodzinnych przeżyć, pogody ducha także w trudnych chwilach oraz zdrowia i maksymalnej odporności.

                Radosnego Alleluja!

          • Ważny komunikat

          • Przypominamy, że od 1 kwietnia 2020r. obowiązuje zakaz wychodzenia z domu osób do 18 roku życia bez opieki dorosłego. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Odpowiedzialność dopilnowania przestrzegania tego zakazu ciąży na rodzicach. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przemieszczające się dzieci i młodzież. Wszelkie zmiany jakie zostały wprowadzone podyktowane są bezpieczeństwem nas wszystkich, dbałością o nasze zdrowie i życie. Apelujemy do wszystkich o przestrzegania tych zasad.

          • INFORMACJA

          • W zakładce nauczanie zdalne znajdują się materiały dotyczące ochrony danych osobowych podczas parcy online.

          • Wiosenna przerwa świąteczna. Informacja MEN

          • Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
            Podstawy prawne:
            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 
            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej 

          • Poradnik dla rodziców MEN

          • Drodzy Rodzice!

            Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły. Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.

            Rodzicu, 1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.
            2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
            a. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),
            b. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
            c. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem Strona 17 z 52 najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
            d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.
            3. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.
            4. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.
            5. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.
            6. Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.
            7. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.
            8. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.
            9. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania. 10.Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym z próbnych testów. 11.Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie https://ose.gov.pl/pakietyedukacyjne Strona 18 z 52 12.Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach. 13.Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:
             https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
             https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
             https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

          • Egzamin ósmoklasisty

          •  Istnieje możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej. 

            Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowani uczniowie będą mogli przystąpić do takiej próby w formie zdalnej w terminach: 

            30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;  

            31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;  

            1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne. 

            Uczniowie w celu przystąpienia do egzaminu zobowiązani będą pobrać materiały ze strony CKE (www.cke.gov.pl). Materiały do pobrania obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na w/w stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w w/w termiach.   

            Następnie uczniowie przystąpią do rozwiązania zadań w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę formie, np. korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo). 
             

            W próbnym egzaminie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć.  

            Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, szkoła rozważy możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.  

            Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), mimo tego, że w warunkach zdalnych może być to utrudnione.    

            Rozwiązania uczniowie będą przesyłać do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu; podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą; w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym. 

            Wszyscy uczniowie zainteresowani przystąpieniem do tegorocznego próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej proszeni są o zgłoszenie takiej gotowości swojemu wychowawcy. 

          • Zdalne nauczanie

          • Informujemy, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 25 marca do 11 kwietnia 2020 roku zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkole.
            Szkoła prowadzić będzie nauczanie zdalne w oparciu o ogólnie dostępne dla uczniów narzędzia komunikacji i zdalnej nauki. Wszelkie informacje o organizacji zajęć przekazywane będą zarówno rodzicom jak i uczniom poprzez dziennik elektroniczny. Bardzo prosimy o regularne odczytywanie wiadomości.

            Wicedyrektor szkoły
            Bożena Delewska