NPRCz

Aktualności

 • Ogólnopolski Turniej BRD

  Po raz 41 uczniowie szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych rywalizowali w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tegorocznym konkursie  uczniowie III klas gimnazjum bardzo dobrze poradzili sobie ze wszystkimi konkurecjami, ostatecznie zajmując II miejsce w etapie powiatowym. Wicemistrzami powiatu łódzkiego wschodniego zostali: Wojciech Żyndul, Krzysztof Żyndul i Patryk Spiesz, opiekunem drużyny była Joanna Węderska

 • Egzamin gimnazjalny

  Od 18.04.2018r.  do 20.04.2018r. odbywa się egzamin gimnazjalny. W tych dniach nie ma zajęć lekcyjnych w klasach gimnazjalnych i szkole podstawowej. Świetlica szkolna pracuje normalnie według planu.
   

  Autokar na pierwszym przystanku o godz. 7.30
  Powrót po egzaminach w środę i czwartek ok. 13.30, piątek 12.30

 • OBCHODY DNI AUTYZMU

  06.04.2018r. Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym po raz kolejny obchodzili Światowy Dzień Autyzmu. Podczas uroczystego apelu wszystkim uczniom został zaprezentowany teledysk wykonany przez klasę IVc, prezentacja multimedialna o wyjątkowych osobach, film o autyzmie.  Wychowawcy klas zadbali o to, aby pogłębić wiedzę i wrażliwość dzieci na temat autyzmu, zwrócić uwagę na główne problemy, z jakimi borykają się  osoby autystyczne  oraz ich najbliżsi  (m.in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia). Uczniowie wykonali gazetkę informacyjną i emblematy na znak solidarności z osobami autystycznymi. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć koloru niebieskiego
  Kazdy-z-nas-jest-inny.pptx

 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

  Wielkanoc to czas niezwykły i wyjątkowy pod wieloma względami. Możemy popatrzeć między innymi na …. pusty grób i rozradować się, bowiem pusty grób jest podstawą i prawdą naszej chrześcijańskiej wiary. Jezus zatriumfował nad śmiercią, żyje i jest obecny. Życzymy wszystkim, aby Święta Zmartwychwstania Pańskiego  były dla każdego:  źródłem optymizmu i pogody ducha, siłą w pokonywaniu tego co słabe czy trudne,źródłem radości dla tych, którzy  o niej zapomnieli, świeżym powiewem w sercu wraz z budzącą się przyrodą,pięknym czasem rodzinnym przy świątecznym stole, wypoczynkiem pachnącym wiosną na wspólnym spacerze, ale  nade wszystko  zwycięstwem pokoju, ufności i miłości codziennym życiu. 
  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie SP w Gałkowie Dużym

 • Czwartoklasiści w Centrum Nauki i Techniki

  Najlepiej zapamiętujemy, wtedy gdy doświadczamy. Z takiego założenia wyszli uczniowie klas IV i ich opiekunowie odwiedzając Centrum Nauki i Techniki  w Łodzi - niedawno otwarte, kolejne miejsce w Łodzi, gdzie młodzi naukowcy mogą zgłębiać tajnki techniki, makro- i mikroświata oraz wyruszyć w podróż po Wszechświecie. Z dużą ciekawością i zaangażowaniem uczniowie eksperymentowali poruszając się po różnych poziomach nowego centrum. Zapraszamy do fotorelacji w albumie fotograficznym.

 • Rekolekcje wielkopostne

  W czasie rekolekcji wielkopostnych świetlica szkolna pracuje według normalnego planu w godz. 7.00 - 16.45.

  Szczegółowy plan rekolekcji znajduje się w dzienniku elektronicznym.

 • „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”


  „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”
    (Cyceron)

           W dniu 27 lutego 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. Był to dzień, w którym uczniowie zostali przyjęci w poczet czytelników. Zanim jednak pierwszaki złożyły przyrzeczenie, obejrzały przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów z klasy II. Dzieci dowiedziały się  czego nie lubi książka i jak należy o nią dbać. Uczniowie odgadywali zagadki, które sprawdzały znajomość treści baśni i bajek.

  Po wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie Pani Dyrektor Krystyna Warczyk pasowała uczniów na czytelników. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki i „łapkę” z godzinami pracy biblioteki. Następnie uczniowie wysłuchali bajki „Lew Limpopo” przedstawionej w teatrzyku Kamishibai, do której wykonali pracę plastyczną.

  Serdeczne podziękowania składam za pomoc w przygotowaniu uroczystości moim koleżankom: Pani Katarzynie Czapnik i Pani Agnieszce Kowalczyk.

  Nauczyciel bibliotekarz Katarzyna Mrówka

   

 • Wizyta w Radiu Eska

  15 marca redaktorzy naszej szkolnej gazetki „Z ostatniej ławki” wybrali się na wycieczkę do Radia Eska w Łodzi. Pani Ela Piotrowska opowiedziała nam o pracy dziennikarza radiowego, pokazała jak się montuje dźwięk na komputerze. Pan Andrzej, dziennikarz informacyjny odczytał przy nas na żywo serwis informacyjny i mimo licznej publiczności nie pomylił się. Potem pozwolił nam nagrać swoje głosy do radiowego mikrofonu. Pani Ela obiecała nam, że przyjedzie na jubileusz naszej szkoły jeśli wyszukamy w domowych archiwach opowieści i zdjęcia o naszych rodzicach, ciociach, wujkach, babciach dziadkach tworzących historię tej szkoły i dowiemy się czegoś, co zainteresuje słuchaczy w całej Polsce. Zabraliśmy się więc od razu do wzmożonej pracy. Liczymy też na Waszą pomoc! Zgłaszajcie swoje historie, przynoście stare zdjęcia do redaktorów gazetki. Sprawmy, aby nasz jubileusz był wyjątkowy!

  dzieciaki_z_ostatniej_lawki.mp3

 • OGŁOSZENIE

  Samorząd Uczniowski oraz Wolontariusze I LO w Koluszkach zapraszają wszystkich do udziału w koncertach charytatywnych i spotkaniu rodzinnym organizowanych z przeznaczeniem na leczenie dla Kuby Gołębiowskiego.

  Pierwszy odbędzie się w najbliższą niedzielę 18 marca w Kościele NPNMP po Mszy Św. o godz. 19.00. W koncercie wystąpi młody Trubadur i znakomity tenor artysta Jacek Malanowski. Wystąpi także Zespół Muzyczny z Łodzi Grupa Chwały, która uświetni także  Mszę Św. o godz. 18. Śpiew i modlitwa wraz z grupą Chwały podczas koncertu pozwoli na pogłębienie przeżycia Wielkiego Postu. dodatkowo zaśpiewają uczniowie I LO w Koluszkach.

  Drugie spotkanie wokół Kuby będzie miało miejsce w kolejną niedzielę 25 maarca. Po południu od godziny 18.00  rozpocznie się koncert charttatywny wraz z Licytacją w MOK-u w sali kinowej w Koluszkach. Wystąpią artyści tacy jak: Anna Cymerman, Lidia Kopania, artysta Teatru Wielkiego w Łodzi Marcin Ciechowicz. Cena biletu: od 30 zł.

  Zbiórka w kościele, bilety na Koncert w MOK będą cegiełką dla Kuby - darem serca. Rozprowadzać je będą wolontariusze I LO, MOK oraz pedagodzy szkolni.

  Serdecznie zapraszamy do pomocy Kubie i do spędzenia czasu przy modlitwie, muzyce oraz spotkaniach rodzinnych przy okazji tej Akcji Charytatywnej.

 • 200 lat minęło! Zobacz jak działa nasza szkoła w XXIw.

 • Bracia Bankowscy odnoszą kolejne sukcesy.

  24.02.2018r. podczas Międzynarodowych Zawodów Karate Federacji WKF w Zawadzkiem po raz kolejny bracia Bankowscy doskonale się spisali. Michał i Łukasz zdobyli złote medale, a najmłodszy Mateusz wywalczył medal srebrny. Warto dodać, że chłopcy zmagali się z zawodnikami nie tylko z Polski, ale także z Chech i Słowacji.
  Młodym karatekom serdecznie gratultujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Drodzy Rodzice!

  Terminy spotkań z rodzicami w II semestrze roku szkolnego 2017/2018
  7 marca ( środa ) - godz.17 - konsultacje
  10 kwietnia ( wtorek ) - godz.17 - zebrania rodziców uczniów z klas IV - VII
                                     - godz.18 - zebrania rodziców uczniów z klas I - III i oddziałów gimnazjalnych

  24 maja ( czwartek ) - godz.17 - konsultacje

 • Konkurs Najfajniejszy Kumpel

  Od września 2017r. w naszej szkole organizowany jest konkurs na „Najfajniejszego Kumpla”. Wychowawcy klas, najcześciej po konsultacji z uczniami, typują uczniów, którzy w danym miesiącu byli ich zdaniem najbardziej wspierający, koleżeńscy, wspierający, pomocni, budujący dobrą, integrującą atmosferę w klasie, przeciwdziałający  konfliktom, izolacji czy wykluczeniu uczniów, nawiązujący dobre relacje z innymi, byli wzorami dobrego kolegi/koleżanki godnymi naśladowania. Następnie wszyscy uczniowie klas IV-VII wybierają spośród zgłoszonych kandydatów, w demokratycznym, tajnym głosowaniu osobę, która ich zdaniem, zasługuje na miano najfajniejszego kumpla danego miesiąca.

  W ten sposób wyłoniono pierwszych Najfajniejszych Kumpli miesiąca września, którymi zostali: Roksana Miernik kl.VII, Karolina Grzegorek kl.VI i Kacper Drużdż kl.Va.

  W listopadzie Najfajniejszymi kumplami zostali: Piotr Szyja kl.VI, Piotr Potański kl.Vb, Natalia Kępka kl.Va, Jakub Klata kl.Va, Nicola Pflanz kl.IVb, Szymon Brzeziński kl.IVc  i Beata Kaczmarczyk kl.IVc.

  W najnowszym głosowaniu w styczniu najfajniejszymi kumplami zostali wybrani: Łukasz Bankowski kl.VII, Ingrid Darnowska  kl.Vb, Liliana Paluch kl.Va, Jakub Żakieta kl.VI, Natalia Ścieszko kl.IVb.

  Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni kuponami na dzień lub jedną godzinę lekcyjną bez odpowiedzi ustnej.

 • Rekrutacja 2018/2019

  Szanowni Państwo,

  w zakładce rekrutacja znajdują się terminy i zasady przyjęcia uczniów do szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019 oraz wzory wniosków do złożenia.
  Prosimy o zapoznanie się z zasadmi obowiązującymi na nowy rok szkolny.

 • 20.02.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Arturem Partyką.

 • Zimowiska 2018

  W drugim tygodniu ferii zimowych 45 uczniów z naszej szkoły wyjechało na pięciodniowe zimowiska do Murzasichla. Wycieczka została zorganizowana przez panią Bożenę Delewską – wicedyrektor szkoły. Ponadto, opiekę nad uczestnikami zimowiska sprawowały; Mariola Gorzka, Małgorzata Skibińska, Paulina Waszczykowska i Anna Lewandowska.

  Wyjeżdżając z Gałkowa, oglądaliśmy raczej jesienny krajobraz. Po dojechaniu na miejsce przywitała nas prawdziwa i piękna zima. Pogoda dopisała. Świeża dostawa śniegu sprawiła, że wszyscy spędziliśmy czas na aktywnych zabawach zimowych. Uczniowie jeździli na łyżwach, zjeżdżali na jabłuszkach i oczywiście jeździli na nartach. Dzieci z klas III szkoły podstawowej uczyły się jazdy na nartach razem z profesjonalnym instruktorem.

  Dodatkowymi atrakcjami, jakie zostały przygotowane dla uczniów były: dwukrotny wyjazd do Zakopanego na słynne Krupówki, wizyta w aquaparku i kręgielni, wyjście do karczmy góralskiej na pyszną szarlotkę z lodami oraz kulig.

  Po aktywnych pięciu dniach szczęśliwie wróciliśmy do domów gotowi na powrót do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

   

 • Jubileusz szkoły

  Szanowni Państwo,

  trudno uwierzyć, ale nasza szkoła ma już 200 lat. 12 października 2018r. będziemy świętować jej jubileusz, ale już dzisiaj rozpoczynamy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. W związku z tym zwracamy się z prośbą o udostępnienie pamiątkowych fotografii, starych zeszytów, zapisków itp. związanych z funkcjonowaniem naszej szkoły. Ponadto redakcja szkolnych dziennikarzy poszukuje osób, które uczyły się lub pracowały w Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym i zechciałyby opowiedzieć jak wyglądało nauczanie kilkadziesiąt lat temu. Szczególnie zależy nam na relacjach najstarszych absolwentów i pracowników.

  Liczymy na Państwa pomoc, a już dzisiaj zapraszamy na 200 urodziny.

  Kontakt:

  Tel. 44 714 58 43 lub 512 446 650

  e-mail: sp.galkow@koluszki.pl lub jwederska@wp.pl  (w tytule wiadomości proszę wpisać Jubileusz)

 • II Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej „Wzmacniacz Nauczanki”
  Poznań, 15-16 marca 2018 r.

  Pragniemy zaprosić Państwa na 2. już konferencję dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej „Wzmacniacz Nauczanki”. Korzystając z ubiegłorocznych doświadczeń podpartych wieloletnią współpracą ze środowiskiem edukacyjnym proponujemy Państwu bogaty, rozwijający program, podnoszący standardy nauczania w placówkach oświatowych. Chcemy pokazać możliwości jakie dają aktywne formy nauczania, opierające się na pedagogice przygody. Pragniemy pokazać nauczycielom, że proces dydaktyczny nie musi odbywać się w szkolnej ławce – najbardziej naturalne formy bazują na doświadczeniu, przeżywaniu, dociekaniu, eksperymentowaniu. Aby dobrze wykorzystać możliwości jakie daje nam naturalny rozwój dziecka należy jednak dowiedzieć się jak konstruować zajęcia, aby zabawa stała się efektywną nauką.

  Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:

  • jak skutecznie uczyć matematyki, wykorzystując własne, bezkosztowe pomoce dydaktyczne,
  • jak oswajać dzieci z ortografią bazując na wartościowych lekturach i metodzie czytania wrażeniowego,
  • jak kreatywnie prowadzić edukację geograficzną i konstruować proste gry terenowe dla klasy,
  • jak efektywnie nauczać przedmiotów przyrodniczych, wykorzystując metodę eksperymentu,
  • jak sprawić, aby nauka muzyki nie ograniczała się do poznawania piosenek – metoda Batii Strauss,
  • jak prowadzić lekcje wychowania fizycznego w klasach 0-III, ucząc innych kompetencji kluczowych,
  • jak komunikować się z rodzicami i budować klasowy zespół wsparcia,
  • jak radzić sobie z zaburzeniami integracji sensorycznej i dzieci,
  • jak odkryć w sobie pokłady kreatywności i stać się twórczym nauczycielem.

  Program konferencji to dwa dni pełne kreatywnych wykładów, pokazów, spotkań autorskich oraz aktywnych warsztatów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.

  15 marca 2018 r. (czwartek)

  I Jak skutecznie komunikować się z rodzicami, czyli nie taki wilk straszny
  Dowiedz się jak sprytnie i skutecznie zbudować klasowy zespół wsparcia, dzięki któremu wykorzystasz naturalny potencjał rodzicielski i zrealizujesz odważne pomysły.

  II UCZYĆ HISTORII I GEOGRAFII POPRZEZ OPOWIEŚCI UKRYTE W KSIĄŻKACH?
  Spotkaj prawdziwych pasjonatów podróżowania, którzy niejedno widzieli i zarażą Twoich uczniów miłością do małych i wielkich historii oraz odkrywania tajemnic świata.

  III JAK ODCZAROWAĆ ORTOGRAFIĘ I PRACOWAĆ Z LEKTURAMI?
  Ortografia śni się Twoim uczniom po nocach jako senny koszmar? Mamy na to sprawdzone patenty, które oswoją zasady poprawnej pisowni wykorzystując do tego fascynujące szkolne lektury.

  IV JAK UCZYĆ PRZYRODY I ODKRYWAĆ TO, CO NIEZNANE?
  Albo jak uczyć przyrody nie korzystając z podręcznika, tylko zatrudniając do tego… przyrodę! Zdradzamy przepisy na fascynujące obserwacje, eksperymenty i doświadczenia.

  V JAK UCZYNIĆ Z INTEGRACJI SENSORYCZNEJ SPRZYMIERZEŃCA NAUCZYCIELA?
  Dowiedz się jak uczyć motoryki małej i dużej oraz wykorzystywać elementy tańca, ruchu, plastyki w pracy z wymagającymi uczniami.

  VI JAK SKONSTRUOWAĆ SKUTECZNĄ GRĘ TERENOWĄ DLA KLASY?
  Wyjdźcie poza szkolne ławki i uczcie się kompetencji kluczowych w najlepszej formie – w działaniu. UWAGA! Tylko u nas gra terenowa dla nauczanek z prawdziwego zdarzenia!

  VII SPOSÓB NA PRZERWĘ
  Muzyczne przerywniki, gry, zabawy i pląsy z całego świata, dzięki którym wyciszysz klasę lub przeciwnie – dodasz energii do wspólnego działania.

  Wieczorem: Wielka rozgrywka! Zapraszamy nauczani na prawdziwą grę miejską, podczas której poznają poznańskie legendy, a gotowy scenariusz wykorzystają w swojej klasie.

  16 marca 2018 r. (piątek)

  Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty (każdy uczestnik bierze udział we wszystkich warsztatach)

  KOLOROWA MATEMATYKA
  Poznajcie całkiem nowe pomoce dydaktyczne, które wykonacie z tego, co macie pod ręką. Zaczarujcie Waszych uczniów matematyką poprzez gry i zabawy.

  PODRÓŻ DO ŚWIATA BATII STRAUSS
  Nauczcie się jak zanurzyć się z dziećmi w świecie dźwięków i rytmów i jak sprawić, żeby każde dziecko mogło stać się małym muzykiem i… melomanem.

  JAK WYKORZYSTAĆ PLASTYKĘ I MUZYKĘ DO INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
  Złap sprytne sposoby jak pomagać dzieciom w poznawaniu świata i nauce, rozwoju motoryki małej i dużej poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów.

  JAK UCZYĆ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH NA LEKCJACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO?
  Dowiedz się jak podczas lekcji wychowania fizycznego, w ruchu i zabawie „przemycać” treści z innych przedmiotów. I to bez żadnego skomplikowanego sprzętu.

  Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie
  www.wzmacniacznauczanki.pl

  Organizator konferencji: Agencja Pracy Twórczej.

 • BEZPIECZEŃSTWO W FERIE PRZEDE WSZYSTKIM!

   

  W dniach 22.01 – 24.01.208r. odbyły  się warsztaty zajęciowe z przedstawicielką fundacji Bestway Gold dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  W zajęciach wzięły udział klasy I – VII szkoły podstawowej. Pani A. Otocka oprócz ciekawych środków dydaktycznych dysponowała interesującymi gadżetami niezbędnymi podczas poruszania się w ruchu drogowym. Każdy uczeń został wyposażony w kamizelkę, worek na buty, opaskę zaciskową oraz breloczek, a także autorski komiks edukacyjny. Mamy nadzieję, że zajęcia podniosły świadomość zagrożeń u uczniów i pomogą im unikać ich w przyszłości, zaś gadżety odblaskowe realnie podniosą widoczność i bezpieczeństwo uczniów. Partnerem akcji był Urząd Gminy w Andrespolu oraz Fundacja PZU. Pakiety dla nieobecnych uczniów są do odbioru u Dyrektora Szkoły.”

  Z racji zbliżających się ferii zimowych 26.01.2018r. funkcjonariusz KPP w Koluszkach Dariusz Pawlik odwiedził społeczność uczniowską w Gałkowie Dużym, w celu przeprowadzenia pogadanki na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

  Warto dodać, iż oprócz specjalistycznego wsparcia, przez cały tydzień Dyrekcja, pedagodzy, nauczyciele wszystkim uczniom przypominali najważniejsze zasady bezpiecznego zachowywania się podczas zimowych zabaw. Zamieszczamy jeszcze raz kilka ważnych porad i wskazówek:

  1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

  2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

  3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

  4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić na suche!

  5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!

  6. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!

  7. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!

  8.  W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!

  9.   W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!

  10.   Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!

  11. Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.

  12. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

  13. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

  14. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!

  15. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

  Pedagog sp: Paulina Waszczykowska

 • Plan zajęć sportowych dla dzieci w ramach drugiego tygodnia ferii w Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym

  Poniedziałek-5.02.2018

  9:55-zbiórka

  10:00-Trening ogólnorozwojowy

  11:00-Poczęstunek

  11:15-Trening piłkarski

  12:00-Posumowanie i zakończenie zajęć

   

  Środa-7.02.2018

  9:55-Zbiórka

  10:00-Trening ogólnorozwojowy

  11:00-poczęstunek

  11:15-Pogadanka na temat zdrowego odżywiania

  11:30-Gry i zabawy

  12:00-Podsumowanie oraz zakończenie

   

  Piątek-9.02.2018

  9:55-Zbiórka

  10:00-Trening ogólnorozwojowy

  11:00-Poczęstunek

  11:15-Trening piłkarski

  12:00-Zakończenie

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym
  ul. Dzieci Polskich 14
  95-041 Gałków Duży
 • (44) 7145843 lub
  512446650

Galeria zdjęć