• Poradnik dla rodziców MEN

          • Drodzy Rodzice!

            Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły. Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.

            Rodzicu, 1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.
            2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
            a. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),
            b. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
            c. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem Strona 17 z 52 najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
            d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.
            3. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.
            4. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.
            5. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.
            6. Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.
            7. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.
            8. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.
            9. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania. 10.Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym z próbnych testów. 11.Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie https://ose.gov.pl/pakietyedukacyjne Strona 18 z 52 12.Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach. 13.Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:
             https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
             https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
             https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

          • Egzamin ósmoklasisty

          •  Istnieje możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej. 

            Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowani uczniowie będą mogli przystąpić do takiej próby w formie zdalnej w terminach: 

            30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;  

            31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;  

            1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne. 

            Uczniowie w celu przystąpienia do egzaminu zobowiązani będą pobrać materiały ze strony CKE (www.cke.gov.pl). Materiały do pobrania obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na w/w stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w w/w termiach.   

            Następnie uczniowie przystąpią do rozwiązania zadań w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę formie, np. korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo). 
             

            W próbnym egzaminie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć.  

            Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, szkoła rozważy możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.  

            Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), mimo tego, że w warunkach zdalnych może być to utrudnione.    

            Rozwiązania uczniowie będą przesyłać do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu; podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą; w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym. 

            Wszyscy uczniowie zainteresowani przystąpieniem do tegorocznego próbnego egzaminu ósmoklasisty w formie zdalnej proszeni są o zgłoszenie takiej gotowości swojemu wychowawcy. 

          • Zdalne nauczanie

          • Informujemy, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 25 marca do 11 kwietnia 2020 roku zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkole.
            Szkoła prowadzić będzie nauczanie zdalne w oparciu o ogólnie dostępne dla uczniów narzędzia komunikacji i zdalnej nauki. Wszelkie informacje o organizacji zajęć przekazywane będą zarówno rodzicom jak i uczniom poprzez dziennik elektroniczny. Bardzo prosimy o regularne odczytywanie wiadomości.

            Wicedyrektor szkoły
            Bożena Delewska

          • Drodzy uczniowie

          • Wyobrażamy sobie, że część z Was cieszy się, że nie musi przychodzić do szkoły. Wiemy też, że niektórzy są w związku z tym zasmuceni. W najbliższych dniach możecie doświadczać
            zmiennych nastoi. To naturalne, gdyż każdy z nas będzie musiał wyrobić sobie zupełnie nowy tryb dnia. Pamiętajcie też, że ograniczenia spotkań towarzyskich, wyjść na miasto i cotygodniowych zajęć dodatkowych wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze!
            Potraktujcie ten okres jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności.
            Poniżej przesyłamy Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.
            Utrzymaj szkolny tryb dnia:
            1. Wstawaj o tej samej porze
            2. Zachowaj poranną rutynę - pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.
            3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, 
            na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem  to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły 
            i wzmocni Twoją odporność.
            4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.
            5. W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy. W szkole wychodziliście na korytarz, aulę. Rozciąganie się,
            wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu będzie regenerowało umysł.
            6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania  w gry. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
            7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu i nie mogą spędzać z Tobą czasu, kiedy ty masz już wolne.
            8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online. 
            Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi
            pomysłami na kreatywny czas wolny.
            9. Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem się pobawić
            10. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować. Zachęcam do organizowania przez przewodniczących klas konkursy online na np. zrobiony obiad rodzinny itp. Bądźcie tu kreatywni :)
            11. Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputerze niż zwykle. Nie chcielibyśmy wrócić do szkoły pełnej zombie komputerowych!
            12. 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę. Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem.
            13. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! i wyciągnij wnioski na następny dzień - czego chcesz robić więcej, czego mniej.
            14. Uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. Wystarczy, byś przez 5-10 minut w pozycji siedzącej odliczał/a oddechy. Kiedy skoncentrujesz uwagę na oddechach, zbędne myśli zaczną się wyciszać.

            15. Dbaj o sen. śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.

            Proszę dbaj o siebie i przestrzegaj ograniczeń!

             

          • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI

          • Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów, dzięki którym mogą lepiej przygotować się do egzaminu. Codziennie o 9:00 zamieszczane są nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy na stronę www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin

          • Zadbajmy o zdrowie psychiczne naszych dzieci

          • Szanowni Państwo,
            w związku z przejściem szkoły w tryb online zamieszczamy rekomendacje dotyczące zdrowia psychicznego. To nietypowa sytuacja dla Państwa i dzieci.

            Zachowanie spokoju będzie miało duży wpływ na odporność zarówno psychiczną jak i fizyczną.
            Oczywiście, różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie (i mamy nadzieję, że jest ich większość), które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość (no w końcu nie trzeba chodzić do szkoły 
            i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół). 
            Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! - już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne uczucia. Boją się.....
            Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas dorosłych!
            Udostępniamy kilka ogólnych wskazówek profilaktyki zdrowia psychicznego

            1. OBSERWUJMY - siebie i nasze dzieci. 
            Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie
            radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? 
            Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? 
            A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? 
            Czy może unikam tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? 
            Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

            2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY 
            - przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi
            możemy się z naszym dzieckiem podzielić. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie - dzieci lubią upewniać się, że nie ściemniamy i wiemy, co mówimy. 
            Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami 
            (Tato, a Marcin powiedział...). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin 
            (np. Jest kolejna ofiara!). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić?
            Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Fajnie jeśli jest to bliska dla naszego dziecka osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. 
            Naprawdę psycholog jest ostatnią osobą w tej kolejce! 
            Wizyta u specjalisty może tylko nasilić różne lęki!

            3. MÓWMY SZCZERZE NIE WIEM 
            Ile to będzie trwało? Czy wszyscy zachorujemy?
            Kto pierwszy umrze z naszej rodziny? Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, 
            mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi (nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja).
            I o tej swojej niewiedzy warto szczerze mówić. 
            Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie!

            4. ROZMAWIAJMY JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM 
            To bardzo ważna wiedza! Opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały niepodzielnie w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? - dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć super pomysłami z których i my możemy korzystać. 
            Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji.
            Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój. 
            Umówmy się na jakiś kod -sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje ale znamy sposoby, aby z nimi sobie radzić! 
            W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych 
            - czasem to co dzieci mają w głowie jest duuużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

            5. WSKAZUJMY NA CZASOWOŚĆ PEWNYCH OGRANICZEŃ CZY ROZWIĄZAŃ 
            Szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. 
            Rozmawiajmy z nimi o tym. 
            Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

            6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI 
            Ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinna, klasową sąsiedzką....Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi.
            Rozmawiajmy o tym z naszymi dziećmi!

            7. NIE OSZUKUJMY - starajmy się być spokojni - nie panikujmy. Jednak kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało?
            To nie odpowiadajmy NIC! Takie ucinanie rozmowy, tworzenie tajemnic, jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, wyjaśnimy dziecku, (czasem wystarczy ogólnie: np. ...ta stała obecność informacji o wirusie mnie złości, martwi czy niepokoi.)  co się stało, czego było świadkiem.

            8. ZADBAJMY O POTRZEBY DZIECI 
            - tak jak my potrzebujemy porozmawiać z bliskimi, koleżanką czy kolegą, nasze dzieci również tego kontaktu potrzebują! Zadbajmy o to! Rówieśnicy są strasznie ważni!
            Pamiętajmy o nowych technologiach - to dobry moment, żeby z nich również korzystać.

            9. UCZMY SIĘ RAZEM ZDROWYCH NAWYKÓW 
            i bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy i przećwiczmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach i co z nimi robić.

            10. ZADBAJMY O INNYCH - a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy

            FAKTY O KORONAWIRUSIE:

            też wtedy, kiedy dbamy o innych! że mimo trudności radze sobie z życiem! Silniejsi będziemy I na zakończenie, ku pokrzepieniu serc! Nawet najtrudniejsza sytuacja, może dodać nam i naszym dzieciom skrzydeł. Dzieje się tak wtedy, kiedy będąc w trudnej sytuacji doświadczamy (MY I ONE) wsparcia od innych, kiedy mimo trudnych doświadczeń mamy wpływ na różne obszary własnego życia, nawet z pozoru błahe (to nadal ja decyduję, co zjem na śniadanie) i w końcu mam poczucie, jak nigdy wcześniej, a wymienione objawy nie zaczynają się zmniejszać, a wręcz nabierają na sile i wyraźnie utrudniają dziecku codzienne życie - Twoje dziecko i Ty potrzebujecie profesjonalnej pomocy psychologicznej.
            łatwo się męczy, nie ma apetytu lub ma wzmożony apetyt łatwo przechodzi w skrajne emocje - od śmiechu do płaczu, zgrzyta zębami, co może świadczyć o silnym napięciu mięśniowym w okolicach żuchwy, jest apatyczne, osowiałe, nie może zasnąć, ze snu budzą go koszmary, zawroty głowy i omdlenia, kołatania serca, nadmiernego pocenie lub inne objawy somatyczne, skarży się na ból głowy i dolegliwości ze strony żołądka, czasem przechodzące w rozwolnienie, wymioty, boi się rzeczy, które do tej pory nie budziły niepokoju, często przeżywa uczucie lęku, Kiedy nasze dziecko:
            CO  NIEPOKOIĆ SIĘ O DZIECKO?
            Składanie obietnic, których nie można dotrzymać.
            Sugerowanie, co dziecko powinno czuć w podobnej sytuacji.
            Mówienia: Wszystko będzie OK. jeśli sami w to nie wierzymy!
            Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.
            Przypominamy, że jesteśmy, że jesteśmy na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Jeśli dziecko stawia opór - nie zmuszamy!
            Bądźmy więc wrażliwi na ich odrębność i nie zakładajmy z góry tej emocjonalnej syntonii Zmuszania dziecka do opowiadania o tym co czuje w tej trudnej sytuacji. To wprawdzie dla nas ważna wiedza, ale nie zawsze i nie dla każdego dostępna. 
            Mogą się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocja, która za tym stoi, może być już zupełnie inna ! (Np. płakać można nie tylko ze smutku, ale i z radości, wzruszenia czy alergii w końcu - a to cały czas ten sam płacz). 
            Utożsamiania własnych emocji z emocjami syna czy córki. Dzieci są odrębnymi istotami! 
            Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej ważnych decyzji nie podejmujmy pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania. We mgle emocjonalnej trudno bezpiecznie wylądować.
            Słuchania własnych lęków! To nie są najlepsi doradcy! 
            UNIKAJMY:

            • Wiemy, że należy bezwzględnie myć ręce;
              zwłaszcza po dotknięciu innych osób oraz często dotykanych przedmiotów znajdujących się w miejscach publicznych.

            • Wiemy, że bezwzględnie nie należy dotykać nieumytymi dłońmi oczu, nosa i ust.

            • Wiemy, że należy bezwzględnie kichać i kaszleć 
              w chusteczkę jednorazową (którą od razu wyrzucamy) 
              lub 
              w zgięcie łokciowe.

            • Wiemy, że należy bezwzględnie pozostać w domu, 
              jeżeli czujemy się chorzy.

            • W przypadku wysokiej gorączki, kaszlu i trudności
              w oddychaniu należy natychmiast skontaktować 
              się z infolinią 800-190-590

            • Warto unikać zgromadzeń i miejsc publicznych.

            • Warto ograniczyć teraz podróżowanie transportem publicznym.



          • Pierwszy kanał edukacyjny Telewizji Polskiej online

          • Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!

            Kanał edukacyjny

            Każdego dnia, na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Na początek Telewizja Polska proponuje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

            W czwartek, 19 marca br. podczas wirtualnych zajęć w Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci i młodzież będą mogli m.in. porównać zdjęcia okolic Dworca PKP Śródmieście wykonane w czasie Powstania Warszawskiego z fotografiami zrobionymi tuż po wojnie, poznać historię Szpitala Ujazdowskiego, który odegrał ważną rolę podczas Powstania, czy poznać sylwetkę Eugeniusza Lokajskiego – słynnego fotografa powstańczej Warszawy. Ważnym elementem lekcji on-line będą spotkania z ekspertami i wolontariuszami muzeum, a także ze świadkami historii, m.in. Anną Trzeciakowską.

          • Ochrona danych osobowych

          • W ostatnim czasie obserwuje się znaczący wzrost prób wyłudzenia danych dostępowych do różnych systemów informatycznych. W obecnej sytuacji, kiedy większość osób wykonuje swoją pracę (w tym również logowanie do systemów informatycznych) poza siedzibą pracodawcy, jest to szczególnie częste.Chcielibyśmy prosić Państwa o wzmożoną czujność na wszystkie wiadomości e-mail, SMS-y, czy informacje przesyłane za pomocą komunikatorów internetowych, w których ktokolwiek prosi o podanie Państwa danych autoryzacyjnych. W żadnym wypadku nie należy nikomu podawać danych dostępowych do swoich kont z systemu LIBRUS Synergia. Jednocześnie informujemy, że pracownicy firmy Librus (w tym dział pomocy technicznej) nigdy nie proszą Państwa o podawanie swojego hasła.

          • Informacje MEN o zdalnej pracy z uczniami

          • Minister Edukacji Narodowej zachęcił dyrektorów do skorzystania z dostępnych stron internetowych, rekomendowanych przez MEN, na których znajdują się materiały i wskazówki do pracy zdalnej z uczniami, m.in.: www.epodreczniki.pl, www.cke.gov.pl (i stron Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych), www.gov.pl/zdalnelekcje, a także informacji dostępnych na stronie ministerstwa edukacji www.men.gov.pl.

            Aby pomóc nauczycielom i dyrektorom szkół w organizacji zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w najbliższych dniach przekażemy dyrektorom materiały informacyjne dotyczące zdalnego nauczania.

            Warto przypomnieć, że wczoraj opublikowaliśmy kompleksowe zestawienie najważniejszych informacji, a także linków do stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i dyrektorów szkół do przygotowania materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu. https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu

            Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

            Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak m.in.: zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych i wiele innych.

            Wiele jednak zależy od nas samych!

            • Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
            • Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
            • Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

            Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus. Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590

          • Informacja Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

          • Szanowni Rodzice!
            Na stronie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Koluszkach
            www.ppp-koluszki.pl
            w zakładce artykuły/dla rodzica oraz aktualności są na bieżąco zamieszczane przydatne informacje i materiały,
            które możecie wykorzystać w trakcie pracy z dzieckiem w domu.
            Szczególnie zachęcamy do zapoznawania się z materiałami, które dotyczą radzenia sobie z lękiem oraz jak rozmawiać o koronawirusie.
            Dzieci i młodzież bardzo potrzebują wsparcia i rozmowy w aktualnej sytuacji.
            Serdecznie zapraszamy do lektury i zostańmy w domu!

            Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Koluszkach
            95-040 Koluszki, ul. Korczaka 5
            tel.: 44 714 14 54
            www.ppp-koluszki.pl

          • Nauczanie zdalne

          • Drodzy Uczniowie,
            przygotowaliśmy dla Was na bazie dostępnych narzędzi prostą platformę, na której będziemy zamieszczali materiały do pracy w czasie, kiedy nie możemy pracować razem w sali lekcyjnej. Wszystkie materiały każda klasa ma zgromadzone w jednym miejscu, a nauczyciele na bieżąco będą zamieszczali nowe informacje.

            Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest nowa i wyjątkowa zarówno dla Was, jak i dla nas nauczycieli. Wierzymy głęboko, że udowodnicie, iż jesteście odpowiedzialni, bo to teraz Wy musicie sami się dyscyplinować, a my będziemy dla Was wsparciem. Pamiętajcie! To, co robicie, robicie dla siebie i przed sobą będziecie się rozliczali. Mamy nadzieję, że ta forma nauki będzie dla Was nową przygodą, mniej stresującą a przynoszącą dużo radości.
            Link do strony z materiałami sites.google.com/view/spgalkow
            Dyrektor i Rada Pedagogiczna SP w Gałkowie Dużym😊

          • DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE

          • Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

            • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
            • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
            • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
            • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
            • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
            • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

            W przypadku specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych o udziale w zajęciach dziecka decyduje rodzic. To nie obowiązek lecz prawo. Rodzic, którego dziecko do 8. roku życia nie bierze udziału w zajęciach ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

            Dyrektorze,

            • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
            • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
            • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
            • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
            • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy; natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę;
            • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
            • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
            • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
            • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
            • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
            • na wniosek rodzica ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z Twojej szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, masz obowiązek zorganizowania mu opieki;
            • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

            W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

            Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

            • dziennik elektroniczny;
            • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
            • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

            Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej 

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/410

          • DNI OTWARTE SZKOŁY

          • Serdecznie zapraszamy

            1. 23 marca 2020 roku, o godzinie 9;00,  w Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym, odbędą się  warsztaty plastyczne  dla dzieci 6-ścio i 7-mio letnich. Zapraszamy wraz z wychowawcami.
            2. 26 marca 2020 roku, o godzinie 16;00, zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. (Mile widziane stroje sportowe). Odbędzie się również spotkanie informacyjne dla rodziców.
          • Zalecenia ogólne dotyczace zmniejszenia ryzyka zachorowań na choroby wirusowe.

          • ZALECENIA OGÓLNE

            Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby wirusowe szerzące się drogą kropelkową, powietrzną  spowodowane np. wirusem grypy, wirusem MERS-CoV,  czy nowym koronawirusem 2019-nCoV.

            PAMIĘTAJ - CHROŃ SIEBIE I INNYCH

            • dbaj o ogólną kondycję organizmu poprzez właściwe odżywianie, wypoczynek (sen), aktywność fizyczną, spacery,

            • w przypadku możliwości zaszczepienia się np. przeciw grypie skorzystaj z tego, zapytaj swojego lekarza o szczepienie,

            • w okresie wzmożonych zachorowań unikaj masowych zgromadzeń (np. takich jak: teatr, kino, centra handlowe),

            • w przypadku epidemii chorób, które szerzą się poza granicami Polski zrezygnuj z wyjazdu w tamte rejony,

            • przed podróżą sprawdź ostrzeżenia dotyczące chorób zakaźnych na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Spraw Zagranicznych i Głównego Inspektora Sanitarnego,

            • dbaj o higienę rąk - często (zawsze po wejściu do domu) i prawidłowo, dokładnie myj ręce, używaj ręczników jednorazowych, zwróć uwagę jak myją ręce dzieci w Twoim otoczeniu,

            • nie dotykaj ręką błon śluzowych oczu, ust, nosa, a robimy to często odruchowo wielokrotnie w ciągu dnia – tak możesz ulec zakażeniu,

            • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,  chusteczki natychmiast wyrzucaj, jeśli jest to możliwe do toalety,

            • jeśli chusteczki jednorazowe właśnie się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,

            • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do dezynfekcji rąk - warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,

            • często poddawaj wietrzeniu pomieszczenia, w których przebywasz,

            • utrzymuj w czystości powierzchnie często dotykane np., klamki, telefony, klawiatury komputerów,

            • ogranicz szczególnie w czasie zagrożenia epidemicznego kontakty bezpośrednie (np. podawanie ręki i całowanie przy powitaniu, palenie tego samego papierosa, używanie wspólnych sztućców),

            • unikaj kontaktu z osobami z objawami infekcji dróg oddechowych,

            • jeśli wybierasz się w podróż to pamiętaj o tych zaleceniach także poza domem,

            • jeśli objawy choroby wystąpią w trakcie podróży np. samolotem, zgłoś ten fakt załodze samolotu,

            • nie lekceważ infekcji i przy wystąpieniu objawów takich jak  gorączka,  bóle  głowy,  bóle  mięśniowo-stawowe,  kaszel,  ból  gardła  zostań  w  domu, nie idź do pracy, szkoły, na uczelnię, do znajomych, a dziecko chore niech nie uczęszcza do skupiska,

            • w razie choroby koniecznie uzyskaj poradę lekarską i stosuj się ściśle do zaleceń lekarza.

            Zapobiegając zachorowaniu chronisz nie tylko siebie, ale również innych ponieważ nie będziesz dla nich źródłem zakażenia, także dla tych u których choroba może mieć ciężki przebieg ze względu występujące u nich czynniki ryzyka takie jak: wiek (najmłodsi, osoby starsze), choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby układu krążenia), choroby nowotworowe, obniżona odporność organizmu z różnych przyczyn. Chrońmy także kobiety w ciąży.

            Informacja_dla_osob_powracajacych_z_regionu_Azji_Poludniowo-Wschodniej_w_zwiazku_z_zachorowaniam.doc​​​​​​​