Piękna polska złota jesień zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z takiej okazji skorzystali uczniowie klasy VIa, którzy wraz z wychowawcą p. Joanną Węderską i p. Bożeną Delewską wyruszyli 8 października 2010r. na pieszą wędrówkę po okolicy. Punktem docelowym była leśniczówka w Gałkowie Małym, gdzie na wędrowców czekała przyjemność pieczenia kiełbasek i pląsy przy ognisku. Zabawa i radość była możliwa dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Zdjęcia z wyprawy w albumie fotograficznym.
W poszukiwaniu jesieni
Dzień Chłopaka w Szkole Podstawowej
W dniu 28.09.2010 roku odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej. Uroczystość ta była pełna atrakcji. Chłopcy z okazji swojego święta musieli zaprezentować piękne uśmiechy, by wejść na imprezę. Gwoździem programu były liczne konkursy z nagrodami – najpiękniejszy manicure wykonany przez chłopców, wyścig w płetwach czy zabawa w kreatorów damskiej mody . W przerwie uczniowie mogli posilić się ciastami domowej roboty, które smakowały wyśmienicie i dlatego cieszyły się dużym powodzeniem.Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs na „Ekostrój”. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz pomysłowością, co urzekło jury. Zwycięzcami zostali:
I-sze miejsce – Julia Miłosz-Urbańczyk – strój wykonany wspólnie z Darią Mrowicką i Justyną Pawlak
II-gie miejsce – Julia Klusek
III-cie miejsce – Bartosz Grzelak - strój wykonany wspólnie z Maciejem Bartosem, Oskarem Brtosem, Krzysztofem Czapnikiem i Patrykiem Doryniem.Opiekunami imprezy były panie: Joanna Tryt, Anna Sadura-Niewiadomska oraz Ewa Zielińska.
Zdjęcia można obejrzeć w albumie fotograficznym.
Poczytaj mi kolego, koleżanko
Uwaga! Rusza akcja: „Poczytaj mi Kolego, Koleżanko”
Od dnia 12 października do 09 listopada w bibliotece szkolnej starsi koledzy i koleżanki będą czytali głośno młodszym.Zapraszamy uczniów z klas I-III szkoły podstawowej na trzeciej i czwartej przerwie (10.45-10.55 i 11.40-12.00) codziennie do naszej biblioteki.Chętni uczniowie zespołu szkół będą również czytali w czasie wolnym od lekcji w Gałkowskim przedszkolu.
Organizatorzy akcji: Elżbieta Szeleszczyk, Joanna Tryt, Samorząd Uczniowski
Wystawa w bibliotece szkolnej
Od dnia 8 października w czytelni biblioteki szkolnej można oglądać wystawę pod nazwą,,Książki i czasopisma wydane w I połowie XX wieku’’ Serdecznie zapraszamy
Jesienne Impresje w Gałkowie
Wszystkich miłośników fotografowania i przyrody zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejsze zdjęcie przyrodnicze okolic Gałkowa. Zainteresowani mogą zapoznać się ze szczegółowym regulaminem klikając na link poniżej.
Regulamin_konkursu_fotograficznego.doc
Europejski Dzień Języków- konkurs plastyczny
- Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum.
- Każda praca powinna być wykonana indywidualnie, podpisana (imię i nazwisko oraz klasa) i przekazana organizatorowi konkursu do 08.10.2010.
- Zadanie osób biorących udział w konkursie polega na stworzeniu plakatu, który będzie ściśle związany z tegorocznymi hasłami przewodnimi Europejskiego Dnia Języków tzn. różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie. Praca może być wykonana dowolną techniką (ołówek, pastele, farby, itp.) na papierze formatu A2. Wszelkie próby niesamodzielnie napisanych tekstów, bądź opisy czy zdjęcia ściągnięte z Internetu doprowadzą do dyskwalifikacji pracy konkursowej.
- Oceniane będą: pomysłowość, estetyka wykonania oraz własny wkład pracy.
-
Ogłoszenie finału konkursu odbędzie się po 15 października 2010.
Organizator mgr Ewa Zielińska
Program "Szklanka Mleka"
Od dnia 1 października 2010r. do 31 maja 2011r. trzy dni w tygodniu uczniowie szkoły podstawowej będą otrzymywać bezpłatne mleko naturalne w ramach programu "Szklanka Mleka."
Aktualizacja planu
W planie lekcji zostały wprowadzone niewielkie korekty. Proszę zapoznać się z aktualizacją.
Warsztaty językowe w Londynie
Warsztaty językowe w Londynie 17.01. – 22.01.2011 (poniedziałek – sobota)
(Liczba miejsc jest ograniczona. Wszelkich informacji udziela mgr Ewa Zielińska)Oferta ta jest uzupełnieniem programu nauczania języka angielskiego,
a także geografii i historii.
Cena 880 zł zawiera (przedpłatę w kwocie 200zł płatną do 15.10.2010, a resztę kwoty do 10.12.2010): - - przejazd komfortowym autokarem
- zakwaterowanie: 3 noclegi w Londynie u rodzin brytyjskich
- wyżywienie: 3 śniadania, 3 packed lunch, 3 obiadokolacje
- zeszyt ćwiczeń
- opiekę pilota
- ubezpieczenie NNW i KL AXAOpłata nie zawiera: - Kosztu wstępów (płatne na miejscu w Londynie):
50 GBP dla osób do 16 lat
75 GBP dla osób powyżej 16 lat
- Wyżywienia w czasie podróży (radzimy zabrać suchy prowiant na
przejazd oraz ok. 50 PLN na posiłki).
- Sugerujemy zabranie ok. 5 EUR w monetach na toalety w Niemczech.
UWAGA : prosimy o zabranie 1 średniej wielkości bagażu głównego oraz
1 sztuki bagażu podręcznego1 DZIEŃ - zbiórka, wyjazd - godzina wyjazdu ustalona jest z grupą.
Przejazd przez Niemcy w kierunku Wielkiej Brytanii.2 DZIEŃ- przeprawa promowa Calais (Francja) - Dover (W. Brytania)
LONDYN: Tower of London, Tower Bridge, St. Paul's Cathedral, Millennium Bridge.
Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Uwaga: w tym dniu poruszamy się metrem
3 DZIEŃ- śniadanie, lunch w formie suchego prowiantu.
LONDYN: Spacer po Westminsterze, przejście obok Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, St. Jame's Park, Muzeum Historii Naturalnej, Science Museum, przejazd obok Harrods'a - najsłynniejszego londyńskiego domu towarowego. Obiadokolacja, nocleg.
4 DZIEŃ - śniadanie, lunch w formie suchego prowiantu. LONDYN:Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's, British Museum, Oxford Street, Regent Street, Piccadilly Circus, Plac Trafalgar.
Obiadokolacja, nocleg.5 DZIEŃ- śniadanie, lunch w formie suchego prowiantu.
LONDYN: London Eye, rejs statkiem po Tamizie, Greenwich, Południk "0" (Old Royal Obserwatory).
Uwaga: w tym dniu poruszamy się metrem.
Wyjazd do Polski w godzinach popołudniowych.
Przeprawa promowa Dover (W. Brytania) - Calais (Francja).6 DZIEŃ- Przyjazd do Polski
Poszczególne punkty programu mogą ulec przesunięciu lub zmianie
PLAN LEKCJI
W zakładce plan lekcji w menu głównym znajduje się nowy plan lekcji dla szkoły podstawowej i gimnazjum obowiązujący od 1 września 2010r. Ze względu na możliwość niewielkich zmian proszę sprawdzać przez najbliższy tydzień czy zostały wprowadzone poprawki .
UWAGA UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W GAŁKOWIE DUŻYM
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011 dla szkoły podstawowej i gimnazjum odbędzie się 1 września 2010r. o godz. 9.00 na dużej sali gimnastycznej.
I autokar : Będzelin, Nowe Chrusty, Pogorzałe Ługi, Przanowice, Kaletnik, Różyca - odjazd 8.20 z I przystanku na Nowych Chrustach na ul. Klonowej. II autokar : Borowa , Gałkówek-Parcela, Gaj - odjazd z I przystanku w Borowej o godz. 8.10 Autokary powrotne : o godz. 10.00
Listy uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum
Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2010/2011
Uwaga uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie, poniżej znajduje się link do pliku z wykazem podręczników obowiązujących w nowym roku szkolnym. Przeglądajac proszę zwrócic uwagę na poziom kształcenia i klasę.
Wykaz_podrecznikow_obowiazujacych_w_roku_szkolnym_2010-2011(1).doc
Pierwszaki podróżują
Zaczynamy od Gałkówka
29 maja najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej dzięki życzliwości LKS Gałkówek mogli uczestniczyć w zawodach sportowych na boisku pod lasem. Konkurencje były emocjonujące, pogoda sprzyjała, toteż dzieci wraz z nauczycielami: p.J. Tryt, p R.Brzezińskim i p.B.Delewską sympatycznie spędziły czas. Każdy zawodnik zwycięskiej drużyny otrzymał piłki, a wszyscy uczestnicy sportowych zmagań drobne upominki i słodycze.
Podążamy dalej
2 czerwca klasa pierwsza pod opieką p.B. Delewskiej i p.J.Węderskiej była na warsztatach animacyjnych w Muzeum Bajki "Se-ma-for" w Łodzi. Dzieci poznały technikę tworzenia filmów animacyjnych oraz wykonywały swoją pierwszą lalkę animacyjną. Obejrzały także filmy animowane i scenografie utworzone do znanych i niezapomnianych bajek tj. "Miś Uszatek" czy "Przygody Misia Colargolla".
Wyruszamy na szlak
11 czerwca z kolei pierwszaki wyruszyły wraz z grupą rodziców w dłuższą podróż Szlakiem Orlich Gniazd. Na trasie wycieczki zobaczyły Klasztor Zakonu Paulinówna Jasnej Górze, ruiny zamku w Olkuszu, zjawiska krasowe w Jaskini Nietoperzowej i Pustynię Błędowską. Dopisywała nie tylko pogoda, ale również wspaniałe humory.
Wychowawczyni bardzo dziękuje nauczycielom i rodzicom, którzy pomagali opiekować się 28 „iskierkami” z klasy pierwszej. Bożena Delewska
Wizyta w Żelazowej Woli
Uczniowie klas Ia, Ib i IIa wraz z opiekunami p. J. Czerwińską, p. M. Kupisz-Kreńską i p. K. Sulmą odwiedzili 12 czerwca Żelazową Wolę. Jest to miejsce dla Polaków szczególne, naznaczone wielkimi emocjami.To tu oddać możemy hołd Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie zobaczyli miejsce urodzenia genialnego twórcy. Z okazji Roku Chopinowskiego 2010 Muzeum w Żelazowej Woli zmieniło się w instytucję na miarę europejską. Najpierw gruntownie wyremontowano dworek - osuszono ściany, wzmocniono fundamenty, wymieniono wszystkie tynki i instalacje, rynny i gont na dachu. Kolejnym etapem prac była rewaloryzacja przedwojennego parku i budowa na jego obrzeżach nowych pawilonów z drewna, szkła i polnych głazów. Dwa najważniejsze budynki powstały w sąsiedztwie bramy - w jednym jest recepcja z kasą, sklepikiem i kawiarnią, a w drugim sala koncertowa i restauracja. Utworzono także estradę nad Utratą. Zwiedzaliśmy park ndywidualnie z multimedialnym przewodnikiem oraz słuchawkami, a także słuchaliśmy koncertu muzyki F. Chopina na żywo.
Przewodnik przybliżył dzieciom historię rodziny Chopinów i młode lata Fryderyka. Ważnym a może jednym z najważniejszych elementów pobytu w tym miejscu była wszechobecna muzyka F. Chopina, która na naszych uczniach robiła ogromne wrażenie. Uczniowie zostali przekonani, że żyjący w latach 1.III.1810-17.X.1849 Fryderyk Chopin był postacią nie tylko wybitną, niepospolitą i znaną , ale również im bliską.
Obecny Rok Chopinowski w 200-lecie jego urodzin przypomina nam wszystkim, że to co jest naszym dobrem narodowym (wspaniała twórczość F. Chopina) jest również dobrem całego świata. Młodzież miała okazję przekonać się w czym tkwi geniusz muzyki Chpina, a służył temu koncert, który wysłuchaliśmy. ,, Działanie muzyki Chopina apeluje nie do sali koncertowej lecz do każdego słuchacza w sposób niepowtarzalny, głęboki i intymnie” tak o muzyce Chopina pisał S. Kieślowski. Więc już wszyscy wiemy i rozumiemy na czym polega fenomen muzyki Chopina w którym tak bardzo zakochali się nie tylko Europejczycy, ale również odlegli Japończycy czy Koreańczycy.
Wieczorek pożegnalny klas III gimnazjum
12 czerwca 2010 – to data, która z pewnością pozostanie na długo w pamięci gałkowskich gimnazjalistów. W minioną sobotę bowiem odbył się wieczorek pożegnalny. Tradycyjnie rozpoczął go polonez w wykonaniu trzecioklasistów. Wyglądali wytwornie i równie elegancko zaprezentowali się w tańcu. Później przedstawili zabawny program kabaretowy, który rozbawił publiczność do łez. Wielu uczniów dało się przy tym poznać z zupełnie nieznanej dotąd strony.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości gimnazjaliści ruszyli na parkiet. Humory dopisywały, o czym można się przekonać oglądając zdjęcia w albumie fotograficznym. Szczególne wyrazy uznania należą się wychowawcom, pani Joannie Bartkowskiej i panu Rafałowi Brzezińskiemu, którzy czuwali nad przygotowaniami i przebiegiem całej uroczystości oraz pani Małgorzacie Skibińskiej, która jak co roku stworzyła wspaniałą choreografię do poloneza.
2010 rokiem Chopina
W naszej szkole od marca realizowany jest przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi projekt „Szkolna Akademia Innowacji i Odpowiedzialności”. W jego ramach odbywały się między innymi zajęcia z zakresu ekspresji kulturalnej. Grupa uczniów klas Va i VIa prowadzona przez panią Joannę Karasek przygotowywała uroczystą akademię poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Najpierw uczniowie zapoznali się z poezją poświęconą temu niezwykłemu kompozytorowi, jego muzyką, a później szlifowali w pocie czoła umiejętności recytatorskie, pracowali nad ruchem scenicznym itp. Efekty pracy polonistki i jej podopiecznych można było zobaczyć w miniony piątek. Zdjęcia znajdują się w albumie fotograficznym.
Finał Turnieju Piłki Siatkowej
29 maja 2010r. w ramach obchodów XIII Dni Gałkówka odbył się w naszej szkole Finał Turnieju Piłki Siatkowej. W kategorii szkoła podstawowa do finałowej rywalizacji przystąpiły klasy Va i VIb. Starsi uczniowie okazali się lepsi pokonując klasę Va 2:1 i wygrywając cały turniej. W kategorii gimnazjum najlepszą drużynę tworzyli uczniowie klasy IIIa, którzy pokonali w ostatecznej rozgrywce swoich rówieśników z klasy IIIb. Za zdobycie I miejsca uczniowie otrzymali piłki. Nagrodzeni zostali również najlepsi zawodnicy drużyn, które zajęły II miejsce. Zdjęcia z rozgrywek w albumie fotograficznym.
Wiadomość z ostatniej chwili
Zbiórka darów dla powodzian w naszej szkole trwa do dnia
29 maja 2010r. do godz 1300
Dary proszę przynosić do pokoju nauczycielskiego do p. mgr Joanny Tryt. Szczególnie potrzebna jest woda pitna oraz środki czystości.
Nietypowa lekcja historii
14 maja gimnazjaliści odwiedzili stolicę, a głównym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zanim uczniowie zapoznali się z tą niecodzienną ekspozycją zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli w warsztatach na temat: Powstańczy „dzień powszedni” – życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Zajęcia bardzo się podobały, pozwoliły spojrzeć na powstanie warszawskie z innej, mniej patetycznej strony.
Duże wrażenie wywarła na uczniach także multimedialna wystawa poświęcona 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej zatytułowana „Drzewa, które widziały... Katyń 1940".
Niestety, deszcz nieco popsuł nam szyki i nie pozwolił w pełni podziwiać Warszawy. Spacer Krakowskim Przedmieściem nie sprawił więc wielkiej przyjemności, ale dotarliśmy pod pomnik naszego patrona Adama Mickiewicza, przed Pałac Prezydencki, do kościoła św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina. W drodze na obiad zatrzymaliśmy się również na placu Zwycięstwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza."
Posiłek pozwolił nam nabrać sił, a pogoda okazała się wkrótce łaskawsza, toteż postanowiliśmy kontynuować zwiedzanie. Pojechaliśmy na grób księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. W podziemiach kościoła (przy którym znajduje się mogiła) znajduje się muzeum, gdzie zgromadzono osobiste pamiątki po duchownym i dokumenty czasów PRL. To miejsce także na trwałe zapadło w naszej pamięci.
Około godziny 16.30 ruszyliśmy na Powązki, gdzie oddaliśmy hołd m. in. bohaterom „Kamieni na szaniec” oraz uczestnikom powstania warszawskiego. Zatrzymaliśmy się również przy mogiłach ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Aby nie wracać do domu w minorowych nastrojach, na koniec wycieczki odwiedziliśmy kino 5D. Naprawdę było warto!Joanna Karasek
Archiwum Aktualności