W dniach 16.05-20.05.2016r odbyła się wymiana nauczycielska w ramach projektu Erasmus+ Akcja KA2 Partnerstwa strategiczne pt: „The world we live in”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z Czech, Polski, Rumunii i Włoch, zaś organizatorem była kadra ze szkoły partnerskiej w Turcji. Mimo wielu obaw przed wyjazdem, wszyscy partnerzy zdecydowali się na udział w tej wyprawie. Podróż polskiej kadry trwała 31 godzin, ale przebiegła bez zakłóceń. Wręcz przeciwnie panie Ewa Zielińska oraz Anna Sadura- Niewiadomska z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym były naocznymi świadkami zmian, które zaszły na lotniskach i w miejscach publicznych, mające na celu zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.
Po wylądowaniu w Adanie czekała na wszystkich grupka nauczycieli z Mersina, którzy od samego początku dbali o swych gości. Już pierwszego dnia nie zabrakło wielu niespodzianek, jakie przygotowali nie tylko tureccy nauczyciele, ale przede wszystkim ich uczniowie. Goście uczestniczyli w lekcjach języka tureckiego, matematyki, historii oraz języka angielskiego.
Podczas spotkania koordynatorów, podsumowującego działania zrealizowane po grudniowej wizycie w Czechach, pozostali nauczyciele mięli okazję wysłuchać tradycyjnych tureckich piosenek czy też uczestniczyć w przyspieszonym kursie tańca. Jednak nikt nie spodziewał się, kolejnej niespodzianki, jaką był pokaz tańców ludowych w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły goszczącej. Występy nie tylko zapierały dech w piersiach, ale również były bardzo wzruszające. Po tak wyjątkowej prezentacji, nie obyło się bez posiłku. Tureccy nauczyciele przygotowali dla swych gości wyjątkowe specjały, którym trudno było się oprzeć. Królem napojów został Ayran, a królową herbata parzona w wyjątkowy sposób i podawana w szklaneczkach w kształcie tulipanów.
Kolejne dni były swojego rodzaju wielką lekcją historii. Nauczyciele z Czech, Polski, Rumunii i Włoch mięli okazję poznać wiele ciekawych miejsc, związanych nie tylko z kulturą muzułmańską, ale przede wszystkim chrześcijańską. Aż trudno było uwierzyć w zaradność ludzi, którzy ukrywali się w licznych skalnych tunelach na obszarze obecnej Kapadocji. Formy skalne na tym terenie to coś, co każdy powinien zobaczyć na własne oczy. Jest to niewątpliwie jeden z największych skarbów Turcji.
Coś, co należy podkreślić, to fakt, iż nauczyciele z Mersina wiedzieli o obawach swych gości i każdego dnia dawali z siebie wszystko, by każdy czuł się bezpiecznie na terenie ich ojczyzny. To niesamowite zaangażowanie, otwartość, przyjacielskość oraz szacunek do innych narodów, wpłynęło bardzo korzystnie na relacje między projektowymi partnerami. Dosłownie z każdej strony czuło się ciepło płynące z głębi serc zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Dobre maniery i otwartość to coś, czego nie jeden nastolatek mógłby się nauczyć od swoich rówieśników z Mersina.
Zapraszamy na stronę projektu: https://sites.google.com/site/theworldweliveinerasmusplus/home-1?pli=1 oraz Funpage na Facebooku: https://www.facebook.com/Theworldwelivein.Erasmus.plus, gdzie można śledzić nasze działania projektowe.
Ewa Zielińska