Autostrada do kariery Akademia Mądrego Człowieka Pracownie komputerowe dla szkół Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery Edukacja ekologiczna mieszkańców Gminy Koluszki Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy Szansa dla ucznia Twoje dane Twoja sprawa Gimnazjaliści z klasą Ekopracownia "Akademia ekologiczna." Program zajęć pozalekcyjnych rozwijający zainteresowania czytelnicze uczniów klas młodszych

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY
 Każde dziecko ma prawo być zdolne i mądre, nawet jak chodzi do szkoły!

·                  Dziecko przychodzi do szkoły z ogromnym bagażem umiejętności, doświadczeń i osobistym stylem uczenia się - swoją bogatą historią życia.

·                  W szkole, w pierwszych latach nauki, u dziecka kształtują się fundamenty wielu istotnych przekonań na temat własnych możliwości (poczucie własnej wartości, obraz samego siebie), także odnośnie uczenia się, co w istotny sposób wpływa na jego przyszłe funkcjonowanie, nawet na całe życie.

·                  Jakość pierwszych edukacyjnych doświadczeń ma kapitalne znaczenie dla dalszej kariery szkolnej i życiowej dziecka!

Jest to główna idea przewodnia Projektu „Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą do Wiedzy”.

Bazą teoretyczną jest Teoria Wielorakich Inteligencji autorstwa Howarda Gardnera

W naszej szkole jako pierwsi udział w projekcie wzięli w roku szkolnym 2009/2010  uczniowie klasy III z p. Niną Wychowaniec. W drugim semestrze projekt realizowali uczniowie z klasy II z p. Delewską , a w roku szkolnym 2010/2011 pierwszaki z p. K. Mrówką.

Praca z dziećmi była  prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych.

Nauczyciele  realizowali autorskie pomysły, wyzwalając własną kreatywność pedagogiczną.

Ścisle współpracowali  z rodzicami/opiekunami dziecka. Wspólnie poznawali dziecko, razem opracowywali wstępną diagnozę profilu  dziecka. Na tej podstawie nauczyciel projektował sytuacje edukacyjne tak, aby dziecko miało szansę działać w obszarze swoich mocnych stron. A po nabraniu zaufania i ugruntowaniu poczucia własnej wartości – otworzyło się, bez lęku, na obszary w których jest słabsze. Bo tylko taka kolejność gwarantuje u dziecka pojawienie się otwartości na nowe, trudniejsze dla niego sytuacje. W klasach powstały ośrodki zainteresowań odpowiadające poszczególnym inteligencjom wyposażone  w pomoce dydaktyczne w ramach projektu. Każda klasa po zakończeniu zajęć prezentowała swoje umiejętności na forum szkoły lub dla rodziców. w projekcie wzięło udział  68 uczniów.