Pedagog szkolny Gdzie szukać pomocy Dla ucznia Dla rodzica Szkoła bez przemocy ADHD Jak uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci? Program profilaktyczno-wychowawczy Autyzm, dysleksja rozwojowa, depresja Prezentacje Stop Hejtom Instrukcja zgłaszania ucznia do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Tekstowa podstrona

Jak uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci?

1. Daj dziecku swój CZAS i UWAGĘ. Spędzaj z dzieckiem czas poza Internetem. Bądź zainteresowany tym, co je fascynuje. Poszukajcie poza internetowych aktywności, które wspólnie lubicie.
  2. Bądź ZAINTERESOWANY i ROZMAWIAJ. Rozmawiaj o tym co dziecko lubi i robi w Internecie. Wyjaśniaj jakie są zagrożenia i jak się przed nimi chronić. Pytaj, jeśli nie wiesz co dziecko robi, na czym polega jego aktywność w Internecie. Towarzysz dziecku podczas aktywności w Internecie. Poznaj jego zainteresowania, motywacje i opinie.
  3. Buduj ZAUFANIE przez szczerość i otwartość. Nie krytykuj, tylko mów o swoich uczuciach i doświadczeniach. Nie kontroluj bezgranicznie, ale rozmawiaj dlaczego ważne jest, abyś wiedział co dziecko robi w Internecie. Nie strasz i nie pouczaj. Bądź rzeczowy i konkretny rozmawiając o zagrożeniach.
  4. Dawaj WSPARCIE i buduj grupę wsparcia. Pomagaj dziecku nawiązać relacje z rówieśnikami. Wspieraj je w dodatkowych aktywnościach poza internetowych. Pozwalaj spędzać czas z innymi.
  5. Pozwól się ROZWIJAĆ. Poszukaj mocnych stron dziecka, jego szczególnych zainteresowań i pomóż mu je rozwijać. Doceniaj pracę i wysiłek, niekoniecznie efekty. Pozwól odkrywać siebie i świat wartości zachęcając do różnych aktywności.
  6. Pamiętaj, że „BIOLOGIA” jest bardzo ważna. Zapewnij dziecku warunki, w których będzie wyspane, najedzone, nieprzemęczone, zdrowe, bezpieczne.
  7. NIE PODDAWAJ SIĘ i nie odpuszczaj. Nie pozwól się odtrącić. Pokazuj, ze dziecko jest dla Ciebie ważne. Pamiętaj kochać je nawet, gdy ma gorszy dzień, a Ty się denerwujesz. Nie kochamy „za” ani „gdy”, ale „pomimo” i „zawsze”.
  8. NIE PANIKUJ, zaufaj sobie. Poczucie humoru, śmiech i zabawa w kontaktach z dzieckiem są bardzo ważne.