Biblioteka szkolna regulamin biblioteki konkursy ważne wydarzenia sentencje Warto przeczytać Już od rana cała szkoła rozczytana

Już od rana cała szkoła rozczytana

Szkolny projekt edukacyjny :
„Już od rana cała szkoła rozczytana”- 2019/2020

Cele:

• uświadomienie uczniom i rodzicom, że czytanie dla przyjemności nie jest stratą czasu, że codzienne systematyczne czytanie bardzo korzystnie wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i młodzieży

• rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

• wyrabianie i rozwijanie w uczniach nawyku czytania dla przyjemności

• promowanie zbiorów biblioteki szkolnej, w tym przede wszystkim nowości wydawniczych zakupionych podczas realizacji programów ogólnopolskich: „Książki naszych marzeń” (2015 r.) i „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” (2016)
    i kupowanych w dalszym ciągu z funduszy rady rodziców i z funduszy pozyskiwanych
    ze sprzedaży makulatury

Czas trwania projektu: 1 października 2019 r. – 30 listopada 2019 r.,
w każdym tygodniu od poniedziałku do piątku, w każdej klasie, przez 5-10 pierwszych minut pierwszej lekcji danej klasy

Uczestnicy projektu: wszyscy uczniowie i wszyscy nauczyciele
Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym oraz chętni rodzice

Przebieg projektu:

1. Rozpoczynamy pierwszą lekcję w danej klasie od głośnego czytania uczniom przez 5 do 10 minut.

2. Książkę do głośnego czytania wybiera nauczyciel z biblioteki szkolnej, przede wszystkim spośród nowości czytelniczych.

3. Książką do głośnego czytania nie może być lektura szkolna.

4. Głośno czyta nauczyciel lub zaproszony rodzic.

5. Nauczyciel decyduje, jakie fragmenty z wybranego tytułu będą czytane. Działamy według zasady: „Każdy nowy dzień to nowa książka do głośnego czytania”. W przypadku starszych klas i obszerniejszych utworów można przyjąć inną zasadę, np.: „Każdy nowy tydzień to nowa książka”. Pamiętajmy jednak, że chodzi tylko o zainteresowanie uczniów daną książką, a nie przeczytanie im całego utworu.