• Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

        •  

          PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY
           Każde dziecko ma prawo być zdolne i mądre, nawet jak chodzi do szkoły!

          ·                  Dziecko przychodzi do szkoły z ogromnym bagażem umiejętności, doświadczeń i osobistym stylem uczenia się - swoją bogatą historią życia.

          ·                  W szkole, w pierwszych latach nauki, u dziecka kształtują się fundamenty wielu istotnych przekonań na temat własnych możliwości (poczucie własnej wartości, obraz samego siebie), także odnośnie uczenia się, co w istotny sposób wpływa na jego przyszłe funkcjonowanie, nawet na całe życie.

          ·                  Jakość pierwszych edukacyjnych doświadczeń ma kapitalne znaczenie dla dalszej kariery szkolnej i życiowej dziecka! 

          Jest to główna idea przewodnia Projektu „Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą do Wiedzy”.

          Bazą teoretyczną jest Teoria Wielorakich Inteligencji autorstwa Howarda Gardnera

          W naszej szkole jako pierwsi udział w projekcie wzięli w roku szkolnym 2009/2010  uczniowie klasy III z p. Niną Wychowaniec. W drugim semestrze projekt realizowali uczniowie z klasy II z p. Delewską , a w roku szkolnym 2010/2011 pierwszaki z p. K. Mrówką.

          Praca z dziećmi była  prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych.

          Nauczyciele  realizowali autorskie pomysły, wyzwalając własną kreatywność pedagogiczną. 

          Ścisle współpracowali  z rodzicami/opiekunami dziecka. Wspólnie poznawali dziecko, razem opracowywali wstępną diagnozę profilu  dziecka. Na tej podstawie nauczyciel projektował sytuacje edukacyjne tak, aby dziecko miało szansę działać w obszarze swoich mocnych stron. A po nabraniu zaufania i ugruntowaniu poczucia własnej wartości – otworzyło się, bez lęku, na obszary w których jest słabsze. Bo tylko taka kolejność gwarantuje u dziecka pojawienie się otwartości na nowe, trudniejsze dla niego sytuacje. W klasach powstały ośrodki zainteresowań odpowiadające poszczególnym inteligencjom wyposażone  w pomoce dydaktyczne w ramach projektu. Każda klasa po zakończeniu zajęć prezentowała swoje umiejętności na forum szkoły lub dla rodziców. w projekcie wzięło udział  68 uczniów.