Pedagog szkolny Gdzie szukać pomocy Dla ucznia Dla rodzica Szkoła bez przemocy ADHD Jak uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci? Program profilaktyczno-wychowawczy Autyzm, dysleksja rozwojowa, depresja Prezentacje Stop Hejtom Instrukcja zgłaszania ucznia do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Tekstowa podstrona

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Zespół Szkół w Gałkowie Dużym bierze udział w  kampanii społecznej „Szkoła bez przemocy”.  Celem kampanii jest zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach poprzez wspieranie i służenie radą nauczycielom, uczniom i rodzicom jak uwolnić szkoły od przejawów agresji i przemocy.
Warunkiem uczestnictwa jest zobowiązanie się do przestrzegania zasad kodeksu „Szkoły bez przemocy” oraz podejmowanie konkretnych działań zapobiegających agresji. Szkolnym koordynatorem programu jest pedagog szkolny - p. Emilia Wojciechowska

Kodeks  „Szkoły bez przemocy”

1.      Szkoła jest wspólnotą.
Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm.
2. Wszyscy się szanujemy.
Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy.
W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.
4. Niczego nie ukrywamy.
Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.
5. Zawsze reagujemy.
Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.
6. Nauczyciel nie jest sam.
Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.
7. Uczniowie wiedzą, jak działać.
Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.
8. Rodzice są z nami.
Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.
9. Mamy sojuszników.
Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.
10. Nagradzamy dobre przykłady.
Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.

Więcej informacji na temat kampanii i przewidzianych w związku z nią działań można uzyskać na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl
Na stronie te znajdują się również materiały dla uczniów , dla rodziców oraz nauczycieli.

Telefon zaufania dla ofiar i świadków przemocy szkolnej
Telefon Zaufania „Szkoła bez przemocy” rozpoczął działanie w województwie łódzkim od listopada 2006. Na pomoc i interwencję psychologiczną mogą liczyć ofiary przemocy szkolnej oraz jej świadkowie. Telefon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 12.00-17.00.
Obecnie uruchomiona została linie: 0801-171-701.
Koszt połączenia niezależnie od trwania rozmowy to jeden impuls. Telefon jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej dzienników regionalnych „Szkoła bez przemocy” i jest finansowany przez Fundację Grupy TP – współorganizatora kampanii.