Dla rodzica

Szanowni Rodzice,
Chcielibyśmy, byście nadchodzący czas zadedykowali uszczelnianiu granic psychologicznych. Poza granicami zewnętrznymi, państwa, mamy też granice wewnętrzne.
Dzieci potrzebują zdrowych granic. Dzięki temu czują się bezpiecznie. Wiedzą, że rodzice ochronią ich przed zagrożeniem.
Granice psychologiczne chronią dziecko przed nadmiarem informacji, z którymi nie są w stanie sobie poradzić.
Oczywiście w sytuacji zagrożenia dziecko będzie próbowało sobie poradzić, bo chce przetrwać. Natomiast dziecięce sposoby prowadzą tylko do zaburzenia dziecka, jak i całej rodziny.
Dzieci potrzebują granic od dorosłych niezależnie od stanu zagrożenia.
Mam nadzieję, że w obecnej sytuacji jest to dla Państwa bardziej wyraźne.

1. Bardzo proszę upewnić się, że dzieci nie mają dostępu do Państwa konta w dzienniku elektronicznym. Proszę zmieniać hasło, a dziecko niech się loguje na swoje konto. Dostaniecie Państwo  maile, które mogą być wysłane do dzieci. Natomiast dzieci nie powinny czytać tego, co Państwo dostaniecie.

2. Proszę zwrócić uwagę na to, jakie tematy poruszacie przy dzieciach. Dzieci nie powinny słuchać o Państwa problemach, obawach. Dziecko nie może być Państwa wsparciem. Proszę na czas takich rozmów wyjść do innego pomieszczenia. Proszę szukać wsparcia u rodziny, innych dorosłych.
3. Proszę ograniczyć oglądanie informacji do jednej dziennie i najlepiej ze stron rządowych. Śledzenie na bieżąco wydarzeń nasila lęk. Jedyne co możemy teraz robić to przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zadbać o siebie.
Nadmierne oglądanie wiadomości jest odbierane przez umysł, jako dużo większe zagrożenie. Przez to wysyła za dużo adrenaliny i kortyzolu do organizmu. Proszę też zadbać, by dzieci miały mocno ograniczony dostęp do wiadomości.
Zadaniem rodzica jest umożliwiać rozwój i chronić przed niebezpieczeństwem. Proszę o wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu, choć to może wzbudzić złość, frustrację dziecka.

Strategia pracy z dziećmi zawiera 4 aspekty i zachęcamy Państwa do kontynuowania w domu:
- nazywanie tego, co może przeżywać dziecko i jak może sobie z tym poradzić
- uczulanie na kwestie związane z bezpieczeństwem
- przekierowanie myśli na zajęcia kreatywne
(uruchamiamy prawą półkulę – kreatywność, ekspresja emocji, sztuka, ruch – to obniża poziom lęku; nadmierne analizowanie i planowanie nasila lęk)
- sugerowanie małych aktywności, które są pożyteczne - możliwość pomagania daje poczucie wpływu
Proszę angażować dzieci w pomoc przy domowych obowiązkach i je za to chwalić!!

Jeśli ktoś z Państwa czuje, że chce sam/a pomagać, to zasada skuteczności sugeruje pomoc sąsiedzką. Czyli najbliższy blok, ulica.
Proszę pomyśleć, czy w okolicy mieszka osoba starsza, przewlekle chora, niepełnosprawna, samodzielny rodzic. To są osoby, którym teraz jest bardzo ciężko.
Szanowni Państwo, proszę być dobrej myśli i wykorzystać ten czas na budowanie więzi rodzinnych.
Dzieci są w Was wpatrzone. To, co robicie ma znaczenie

DYŻUR DYREKTORA SZKOŁY

Dyrektor szkoły mgr Krystyna Warczyk  wtorek 13.30 -15.30

czwartek  13.3 - 15.30

Wicedyrektor szkoły mgr Bożena Delewska środa 13.30 - 16.30

Infolinia dla osób potrzebujących pomocy

Działa całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.
Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

ŚWIADCZENIA 500+ 300+

Terminy składania wniosków o 500+, 300+ i innych świadczeń

OD 1 LIPCA 2019 r. można składać przez INTERNET wnioski o przyznanie:

• świadczenia wychowawczego „500+”

• świadczenia dobry start „300 dla ucznia”

• świadczeń rodzinnych

• świadczenia z funduszu alimentacyjnego

NIE TRAĆ CZASU W URZĘDZIE: złóż wniosek za pośrednictwem:

• Systemów teleinformatycznych banków

• Portalu informacyjno-usługowego emp@tia: www.empatia.mpips.gov.pl

• Platformy e-puap: www.epuap.gov.pl

• Platformy Usług Elektronicznych ZUS: www.zus.pl/pue

Od 1 sierpnia 2019 r. można składać wnioski drogą tradycyjną (papierową) w punktach przyjęć wniosków Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi
www.css.samorzad.lodz.pl lub pod numerem telefonu 042 638 59 69

Pamiętaj !

Ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata zależy od terminu złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku:

świadczenie wychowawcze „500+”

lipiec-sierpień 2019 r.

wypłata do 31 października 2019 r.
(z wyrównaniem od lipca 2019 r.)

wrzesień 2019 r.

wypłata do 30 listopada 2019 r.
(z wyrównaniem od lipca 2019 r.)

październik 2019 r.

listopad 2019 r.

wypłata do 31 stycznia 2020 r.

grudzień 2019 r. - styczeń 2020 r.

wypłata do 29 lutego 2020 r.

świadczenie dobry start „300 dla ucznia”

lipiec-sierpień 2019 r.

wypłata do 30 września 2019 r.

wrzesień – listopad 2019 r.

wypłata w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku

od grudnia 2019 r.

wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia

świadczenia rodzinne (nowy okres zasiłkowy od listopada 2019 r.)

wypłata do 30 listopada 2019 r.

wrzesień - październik 2019 r.

wypłata do 31 grudnia 2019 r.

listopad - grudzień 2019 r.

wypłata do 29 lutego 2020 r.

świadczenia z funduszu alimentacyjnego (nowy okres świadczeniowy od października 2019 r.)

lipiec-sierpień 2019 r.

wypłata do 31 października 2019 r.

wrzesień 2019 r.

październik 2019 r.

listopad 2019 r.

wypłata do 31 stycznia 2020 r.

grudzień 2019 r. - styczeń 2020 r.