• Szkoła Promująca Zdrowie

• Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie ?

Szkoła Promująca Zdrowie jest miejscem, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Logo obowiązujące od 2018r.                                                                                                                                                Logo obowiązujące do 2018r.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
          • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
          • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
          • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
          • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
          • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
          • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie
          • nauczyciele
          • rodzice
          • pracownicy szkoły

Nasza szkoła od wielu lat podejmuje zadania, mające na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia. Działania te dają nam podstawę do włączenia się w realizację europejskiego programu „Szkoły Promującej Zdrowie”. W grudniu 2012 r., Zespół Szkół w Gałkowie Dużym zgłosił chęć przystąpienia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po rocznym okresie przygotowawczym oraz odbyciu przez koordynatora koniecznych szkoleń i złożeniu raportu, szkoła otrzymała z rąk p. Joanny Grzesiak akces poświadczający jej członkostwo. Przez kolejne lata stażu szkoła realizowała  zadania dotyczące profilaktyki prozdrowotnej i dotyczyły one:

Zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem

• Wzbogacenie asortymentu sklepiku szkolnego w zdrową żywność:
          • Promowanie zdrowego odżywiania
          • Walka z otyłością i nadwagą
          • Uświadamianie negatywnego wpływu używek na zdrowie człowieka

Zagadnienia związane ze zdrowiem fizycznym